Kako zdraviti sončne opekline: odkrijte 6 ključnih nasvetov

Raziščite nasvete NIVEA za zdravljenje sončnih opeklin. Umirite bolečino, zmanjšajte rdečico in s pomočjo naših nasvetov hitro pozdravite kožo.

Sončne opekline nastanejo, ko je koža preveč izpostavljena soncu, kar povzroči opekline. Zaradi tega je koža običajno rdeča, boleča in včasih otekla. Vedeti, kako oskrbeti opekline od sonca, je ključnega pomena iz več razlogov. Prvič, pomaga pri hitrejšem celjenju kože in skrajša čas, ki bi ga preživeli v nelagodju. Ustrezna nega kože prav tako pomaga zmanjšati tveganje za poškodbe kože. Če veste, kako zdraviti sončne opekline, lahko koža hitreje okreva po prekomerni izpostavljenosti soncu.

Kaj je sončna opeklina in kaj jo povzroča?

Sončne opekline so stanje kože, ki se pojavi, ko je koža izpostavljena prevelikemu ultravijoličnemu (UV) sevanju sonca ali umetnih virov, kot je solarij. Ta prekomerna izpostavljenost lahko povzroči vnetje ali poškodbe kožnih celic, kar lahko nato povzroči luščenje kože. Dve glavni vrsti UV, ki vplivata na kožo, sta UVA in UVB. UVB žarki so predvsem odgovorni za sončne opekline, medtem ko UVA žarki lahko povzročijo dolgotrajne poškodbe kože, kot je fotostaranje ali prezgodnje staranje.
mlada ženska s svetlimi lasmi

Ljudje imajo večjo možnost, da jih opeče sonce, če:

  1. Preživijo veliko časa na prostem brez zaščite pred soncem:
    Ne glede na to, ali ste na plaži, na pohodu ali delate na dvorišču, bivanje na prostem dlje časa brez ustrezne zaščite poveča tveganje za sončne opekline. Pomembno je, da nosite zaščito pred soncem, klobuke in zaščitna oblačila ter poiščite senco, kadar koli je to mogoče. 
  2. Imajo svetlo ali občutljivo kožo, ki se zlahka opeče:
    Ljudje s svetlo poltjo imajo manj melanina, pigmenta, ki zagotavlja določeno zaščito pred UV-sevanjem. Zaradi tega so bolj dovzetni za sončne opekline. Tudi ljudje z občutljivo kožo se lahko močneje odzovejo na izpostavljenost soncu, tudi če gre za kratek čas izpostavljenosti. 
  3. Pogosto uporabljajo solarije ali svetilke:
    Solariji in svetilke za sončenje oddajajo UV sevanje, ki lahko povzroči poškodbe kože in poveča tveganje za sončne opekline. Pogosta uporaba teh metod umetne porjavitve bi lahko povzročila napredujoče poškodbe kože in povečala verjetnost opeklin. 
  4. Odsevne površine, kot so voda, sneg ali pesek:
    Bodite previdni v bližini odsevnih površin, kot so voda, sneg ali pesek, saj povečajo izpostavljenost UV-sevanju. Plavanje, smučanje ali bivanje na plaži lahko zaradi omenjenih odsevov poveča tveganje za sončne opekline. Poleg tega lahko dolgotrajna izpostavljenost sončni svetlobi, ki prihaja skozi okno povzroči poškodbe kože in v nekaterih primerih celo sončne opekline, saj steklo UV žarkov ne blokira v celoti.

6 pogostih simptomov sončnih opeklin, na katere morate biti pozorni

Pomembno je, da prepoznate simptome sončnih opeklin, da lahko hitro ukrepate. Med pogoste simptome spadajo: 
  1. Rdečica:
    Koža postane opazno rdeča in je na dotik topla. To rdečico povzroči povečan dotok krvi v prizadeto območje, ko telo poskuša popraviti škodo. 
  2. Bolečina:
    Opečeno območje pogosto postane občutljivo in boleče. Bolečina se lahko razlikuje od blagega neugodja do hude bolečine, odvisno od obsega opekline. 
  3. Oteklina:
    Sončne opekline lahko povzročijo otekanje kože in občutek napetosti. Oteklina je znak vnetja, saj se telo odziva na poškodbo kože. 
  4. Mehurji:
    V hujših primerih lahko na opečeni koži nastanejo mehurji. Ti mehurčki so napolnjeni s tekočino in so lahko zelo boleči. Pomembno je, da jih ne pokate, saj pomagajo zaščititi spodnjo kožo med procesom celjenja. 
  5. Luščenje:
    Ko se koža celi, se pogosto odlušči, s čimer se odstranijo poškodovane celice. To je običajen del procesa celjenja, čeprav lahko povzroči srbenje.  
  6. Simptomi, ki so podobni gripi:
    V skrajnih primerih lahko sončne opekline povzročijo sistemske simptome, kot so glavoboli, vročina, mrzlica in utrujenost. Ti simptomi kažejo na hujšo reakcijo in lahko zahtevajo zdravniško pomoč.

Zdravljenje sončnih opeklin

Kako si pomagati pri sončnih opeklinah

Če ugotovite, da imate opekline od sonca, lahko takojšnji pravilni ukrepi zmanjšajo nelagodje in pospešijo celjenje. Priporočamo naslednje: 
Mlada ženska, ki nanaša kremo za sončenje Nivea
  1. Umaknite se soncu: Prvi korak je, da se umaknete soncu in tako preprečite nadaljnjo škodo. Poiščite senco ali pojdite noter ter opečeno kožo zaščitite pred nadaljnjim izpostavljanjem soncu.
  2. Ohladite kožo: Privoščite si hladno (ne preveč mrzlo) prho ali kopel, da kožo pomirite. Izogibajte se vroči kopeli in tuširanju, saj lahko vroča voda dodatno razdraži opečeno kožo.
  3. Hladni obkladki: Uporabljajte hladne, vlažne krpe na opečenih mestih po 10-15 minut naenkrat. To bi lahko pomagalo zmanjšati vročino in bolečino. Nikoli pa na opečeno kožo ne dajajte ledu ali ledenih obkladkov.
  4. Ostanite hidrirani: Pijte veliko vode, da si boste lažje opomogli. Poškodovana koža je bolj prepustna za izparevanje vode, ki nato lažje uhaja iz telesa.
  5. Nanesite vlažilno kremo: Ko se koža po hladnem tušu ali kopeli ohladi, nanesite nežno vlažilno kremo ali losjon za po sončenju, da kožo ohranite hidrirano in preprečite luščenje. Glede na resnost vaše sončne opekline je morda priporočljivo, da se pred nanosom katerega koli izdelka na kožo posvetujete s strokovnjakom.
  6. Razmislite o zdravljenju: Če imate bolečine, vam lahko pomagajo zdravila proti bolečinam, ki so na voljo v lekarnah. V primeru resnih simptomov, kot so veliki mehurji, huda bolečina, znaki okužbe ali temperatura, se takoj posvetujte z zdravnikom.
Pregled dejstev

Kako skrbeti za sončne opekline

Vzroki sončnih opeklin:
UV-žarki sonca poškodujejo kožne celice, kar povzroči rdečico, bolečino in oteklino. 

Dejavniki tveganja:
Večje tveganje za sončne opekline vključuje bivanje na prostem brez zaščite, svetlo polt, uporabo solarijev ali bližino odsevnih površin, kot sta voda ali sneg. 

Ključni simptomi:
Bodite pozorni na rdečico, bolečino, oteklino, mehurje, luščenje in simptome, podobne gripi, da hitro ukrepate. 

Nasveti za zdravljenje:
Umaknite se soncu, ohladite kožo, uporabite vlažilne kreme po sončenju in pijte dovolj vode, da ostanete hidrirani. Če se pojavijo mehurji, jih ne prebadajte. Če so opekline obsežne oz. gre za resnejše primere, se posvetujte z zdravnikom.

Preprečevanje sončnih opeklin

Kako se izogniti sončnim opeklinam

Izogibanje sončnim opeklinam pomeni zaščito vaše kože pred prekomerno izpostavljenostjo soncu. V nadaljevanju je nekaj preprostih korakov, ki vam bodo pomagali ostati varni: 
 
ženska, ki nanaša NIVEA SUN UV Face Specialist Invisible Daily Fluid ZF 50+

Preverite UV-indeks:

UV-indeks meri, kako močni so sončni UV-žarki na določen dan. Preden greste ven, preverite UV indeks. Višja številka pomeni večje tveganje za sončne opekline, zato bodite te dni posebej previdni. 

Uporabite zaščito pred soncem:

Nanesite zaščito pred soncem širokega spektra z vsaj ZF 30. Pokrijte vso izpostavljeno kožo, vključno z ušesi, vratom in stopali. Zaščito ponovno nanesite vsaki dve uri ali pogosteje, če plavate ali se potite. Priporočamo NIVEA sprej za zaščito pred soncem Protect & Moisture ZF 30, ki nudi takojšnjo zaščito pred UV žarki, hkrati pa ohranja kožo navlaženo do 48 ur*.  

Pravilno nanesite kremo za sončenje:

Uporabite približno 35 ml (ali kar ustreza sedmim čajnim žličkam, eno za vsak del telesa) kreme za sončenje za celotno telo. Ne pozabite je nanesti na pogosto spregledana mesta, kot so zadnji del vratu, vrhovi ušes in prečka lasišča. 

Poiščite senco:

Ostanite v senci, kolikor je le mogoče, zlasti v času med 10. in 16. uro, saj so takrat sončni žarki najmočnejši.

Uporabite dodatno zaščito za občutljive predele:

Obraz je eden izmed najbolj izpostavljenih predelov in ga zlahka opečete. Na teh predelih zato uporabite višji ZF, kot je NIVEA dnevni fluid za zaščito obraza pred soncem Invisible 50+, posebej razvit za občutljivo kožo obraza. Kožo ščiti od zunaj, pred UVA/UVB žarki in učinki visokoenergetske vidne svetlobe, ki so odgovorni za poškodbe kože in prezgodnje staranje.
Nanašanje balzama za ustnice je pomembno ne le za izboljšanje navlaženosti vaših ustnic, ampak tudi za zagotavljanje sloja zaščite pred okoljskimi poškodbami, kot so UV žarki. Razmislite o uporabi balzama za ustnice Labello Sun Protect ZF 50 ali balzama za ustnice Labello Hydro Care ZF 15 za vlaženje ustnic in zagotavljanje lahke UV zaščite. 

*Instrumentalni test, 50 prostovoljcev

Drugi nasveti za preprečevanje poslabšanja sončnih opeklin:

  • Izogibajte se določenim izdelkom:
    Izogibajte se izdelkom z vazelinom ali visoko vsebnostjo maščob, saj lahko zadržijo toploto in poslabšajo sončne opekline. 

  • Brez tesnih oblačil:
    Nosite ohlapna, mehka oblačila, da preprečite draženje opečenih območij.

Povzetek

Sončne opekline nastanejo zaradi prekomerne izpostavljenosti UV sevanju, kar povzroči rdečico, bolečino in oteklino. Pravilna nega kože omogoča hitrejše celjenje kože in pomaga zmanjšati tveganje za poškodbe kože. Učinkovita nega kože vključuje hlajenje kože, uporabo vlažilne kreme po sončenju in pitje vode, da ta ostane hidrirana. Da preprečite sončne opekline, redno nanašajte kremo za sončenje, poiščite senco in nosite zaščitna oblačila.

Pogosta vprašanja

Kako poskrbite za sončne opekline?

Umaknite se soncu, ohladite kožo z nežno prho in nanesite vlažilno kremo za nego po sončenje. Posvetujte se z zdravnikom, če občutite hude bolečine, obsežne mehurje ali visoko temperaturo.

Kako dolgo traja sončna opeklina?

Sončne opekline običajno trajajo od 3 do 5 dni, v hujših primerih pa traja od enega do dveh tednov, da se te pozdravijo.

Kaj najbolj pomaga pri sončnih opeklinah?

Prvi korak je ohladitev kože s tuširanjem ali kopeljo. Pomembno je tudi, da skrbite za kožo z uporabo osvežujočega losjona za nego po sončenju na osnovi aloe vere in uživanjem dovolj tekočine, da ostanete hidrirani, posledično pa pomagate vaši koži, da si opomore.

Kako se lahko hitro znebite sončnih opeklin?

Hitrost okrevanja po sončnih opeklinah bo odvisna od njihove resnosti in zagotovljene oskrbe. Takoj se ohladite, nanesite vlažilno kremo in pijte veliko vode, da pospešite celjenje. V primeru hudih simptomov se posvetujte z zdravnikom za ustrezno medicinsko oskrbo.

Kako lahko preprečite luščenje sončnih opeklin?

Kako se bo koža odzvala, bo odvisno predvsem od resnosti sončne opekline. Čeprav je najboljša preventiva ustrezna zaščita pred soncem, lahko tveganje za luščenje kože zmanjšamo z rednim vlaženjem s kozmetičnimi izdelki. V hujših primerih lahko koristi zdravljenje.